İçeriğe geç →

Turkuaz Linux ile Yeniden

Topluluk Dağıtımı fikrinde hep ön sıralarda gördüğümüz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretim görevlilerinden Necdet Yücel, geçtiğimiz gün topluluk dağıtımı e-posta listesine attığı bir e-posta ile Turkuaz Linux altında çalışmalara başlamayı planladıklarını duyurdu. Türkiye’nin ilk linux dağıtımı olan Turkuaz Linux‘un adının kullanılması marka bilinirliği açısından bana yanlış gözükse de Necdet hocanın içinde olduğu oluşuma elimden gelen desteği (Çeviri, sosyal medya, topluluk ilişkileri konusunda bir şeyler yapabilirim gibi duruyor en azından) vermeye hazırım.

Kalan ayrıntıları, Necdet Yücel’in kendi yazısından okuyabilirsiniz. Alıntı yapmak gerekirse;

Ancak toplulukdagitimi.org listesinde toplanan pardus gönüllülerinin bizimkilerden farklı öncelikleri, kaygıları ve motivasyonları olduğunu fark ettik. Bu liste bugüne kadar çeşitli nedenlerle pardus geliştirme sürecinin dışında kalan insanların hep beraber çalışacakları bir ortam yaratabilmeleri için buluşabilecekleri ortak paydaları araştırdıkları bir tartışma ortamı yaratırken, yine bu sebeple ne yapılacağı kadar nasıl yapılacağının da önemli olduğu, hatta bazen topluluğun nasıl işleyeceği, kararlarını nasıl alacağı gibi prensiplerin topluluğun hedeflerinin önüne geçtiği bir meclise dönüştü.

Bizler toplulukdagitimi listesinin bu işlevlerinin ve bu listede konuşulan tüm bu konuların da en az bizim hedeflerimiz kadar önemli olduklarını düşünüyoruz. Bu sebeple bu listenin birer üyesi olmaya devam ederek bu oluşuma destek ve katkı vermeye devam edeceğiz. Ancak en başta kendimize koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmek için uygun ortamın burası olmadığına ve bu çalışmalarımızı başka bir yapı altında sürdürmemiz gerektine inanıyoruz.

Bu nedenle bundan sonraki çalışmalarımızı turkuazlinux.org alan adı altında sürdürmeyi düşünüyoruz. Bu alanadı ile ilgili eposta listesi hakkında bilgiyi bu yazıyı takip eden bir epostada göndereceğiz.

 

Kategori: Özgür Dünya

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir