İçeriğe geç →

“Tüm balıklar için teşekkürler”*

Yaklaşık 3 yıl önce Pardus’la, çoğumuzun ortak olan sebebi olan diğer işletim sistemimizden bıkmam sonucu tanışmıştım. Aylar süren inceleme sonrası da kullanmaya başlamıştım(dergilerden birinden çıkan sarımsı renkli ve hala evimin baş köşesinde duran Pardus 2008.2 CD’si sağ olsun). Ben bu dönemi “part-time Pardus” olarak tanımlıyorum çünkü gerek oyun için, gerek o sırada canım istediği için diğer işletim sistemini kullanmaya devam ediyordum.

Araştırma sürecinde Özgürlükİçin ile tanışmıştım. Sonra da kader ağlarını örüp bir şekilde beni Özgürlükİçin’in tam içine savurdu. 1 yıl önce sahnede izleyip hayranlıkla baktığım, fotoğraflarını çektiğim insanlarla beraber çalışıyor olmak o kadar güzel bir duyguydu ki :). Zaten hiçbir zaman bu yaptıklarımızı bir “iş” olarak görmedim. Zaten 8-5 gibi mesaimiz de yoktu. Bütün gün ofiste bir şeyler yapmak için çabalıyordum, sonra eve gidip forumu okuyor, yazılar yazıyor ve yeni gelişmeler için araştırma yapıyordum. Hatta bu tempo yüzünden ailemle bile ters düştüğüm olmuştu :).

Hepinizin de bildiği gibi 1 Nisan 2011 itibariyle maalesef Tübitak ile olan sözleşmemiz sona erdi. Resmi olarak görevimiz bitmesine rağmen gönüllü olarak hala bir şeyleri düzeltmeye, ya da ihtiyacı olanlara yardım etmeye devam etmeye çalışıyordum. Çalışıyordum diyorum çünkü beni tatmin eden bir performans sağlayamıyordum. Beni yüz yüze tanıyanlar ne kadar mükemmeliyetçi olduğumu bilirler(daha çok bunun için yaptığım kavgaları bilirler ya, neyse 🙂 ). Son 1 aydır yeni bir proje üzerinde çalışıyoruz. Bir açıdan bakınca Özgürlükİçin için verdiğim emekten daha fazlasını şu anda vermem gerekiyor. Çünkü Özgürlükİçin’de muhteşem bir sistem vardı ve benim tek yapmam gereken bu sürecin sorunsuz devam edebilmesini sağlamaktı. Ancak şimdi yepyeni bir şey ortaya çıkarmaya çalıştığım için neredeyse 7/24 bu proje ile ilgilenmem gerekiyor. En az 3 ay daha böyle devam edeceği ortada üstelik. Bu sebeplerden Özgürlükİçin’e istediğim zamanı ayıramıyorum 🙁

Hem artık hak etmediğimi düşündüğüm bu ûnvanı üzerimde taşımamam gerektiğini düşündüğümden, hem de ihtiyacı olan kişilerin direk doğru kişiye gidip zamandan tasarruf etmesinin pratik olarak doğru olduğunu düşündüğümden Özgürlükİçin ve Pardus.org.tr üzerindeki tüm hak, yetki ve görevlerimi bırakmaya karar verdim. Bunu da yönetici listesinde bildirdim.

Bu süreç boyunca beraber çalıştığım herkese çok teşekkür ediyorum. Bu güzel insanlarla beraber çalışmak, beraber yemek yemek, hatta beraber eğlenmek gerçekten çok güzeldi :). Uzaklara gitmiyorum, yine buralardayım, yine Linux’tan başkasını kullanmamaya devam ediyorum, yine elimden geldiği kadar yayılmasına destek olacağım, elimden geldiği kadar çevirilere destek olacağım. Ama bundan sonra “Topluluk Yöneticisi” sıfatıyla değil, Gizem B olarak yapacağım tüm bunları. Yani yine benden kurtulamıyorsunuz… 😉

* “So long, and Thanks for all the fish!

Kategori: Blog Özgür Dünya

3 Yorum

 1. Anıl Özbek Anıl Özbek

  Gizem seni tanımak, seninle birlikte çalışmak güzeldi. Yeni projede başarılar. Görüşürüz.

  Bu arada ben de kendi adıma tüm kediler için teşekkür ederim 🙂

 2. buraak buraak

  demek sizde para almadığınız için bırakmışsınız işi. geliştiricilerde var böyle çekip giden maaş almayıdığından. hani gönül işiydi yaptığınız? zaman yok falan hikaye.

  • Gizem B Gizem B

   Bu yaklaşımı anlamıyorum. Bilgisayarının elektrik parasını, İnternet’inin parasını ödemeden, açlıktan ölsen bile nasıl gönüllü iş yapabilirsin? Üzgünüm ama yemek yiyebilmek ya da evimi geçindirebilmek için para kazanmam lazım. Buna da bir mesai harcamam lazım. Geri kalan zamanımı da istediğim gibi harcayabilirim, kimse karışamaz. Bu zamanımı sevgilime, aileme ayırıyorum diye kimse tek laf edemez.

   Ayrıca hala özgür yazılıma destek veriyorum, hala elimden geleni yapıyorum. Ama mükemmeliyetçi bir insan olarak günde ayırdığım yarım ya da 1 saat için “Topluluk Yöneticiliği” sıfatını taşımama yetmediğini düşünüyorum. “Unvan” için ölen bir halim de yok hak etmediğim halde bırakmayayım.

   Ayrıca “para almadığı için giden geliştirici” düşünceniz de “bilgisi olmadan fikir sahibi olmak” deyiminin tam karşılığı oluyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir