İçeriğe geç →

Topluluk her zaman haklıdır

Birkaç gündür sosyal medyada Van depremi konuşuluyor doğal olarak. Twitter ve Facebook üzerinden organize olunabileceğini ve neler yapılabileceğini çok güzel bir örnekle görmüş de olduk. Yapılan baskılarla ve çalışmalarla birçok marka ve şirket Van’a destek gönderdi.

Bu güzel kampanyaların arasında bir tanesi ise düne damgasını vurdu. Onur Air’ın yaptığı Facebook kampanyası, daha ilk saniyesinde tepki çekti. Facebook’ta sayfasını beğenen her kişi için 0,5 TL yardım yapacaklarını açıklayarak “daha fazla kişinin sayfasını beğenmesini” istedi.


Böyle bir durumu fırsata çevirmeye çalışarak bir çok kişinin tepkisini çekmesi, sosyal medya stratejisi açısından değerlendirilebilir ama bu sefer dikkat çekmek istediğim farklı bir şey.

“Topluluk yönetimi”, sadece iki sosyal medya hesabını kontrol edip arada gerekli postların eklenmesi olarak görülmeye başladı. Ama aslında nasıl büyük bir güç ve dolayısıyla sorumluluğu olduğu göz ardı ediliyor. Ve bu kampanyanın ardından yapılan açıklama da “kesinlikle yapılmaması gerekenler” listesinin en başındaki maddeyi vurguluyor.

Topluluk her zaman haklıdır!

Karşılaştıkları büyük tepkiden sonra yukarıdaki görselde yer alan postu kaldırdılar ve bir açıklama eklediler. “Böyle bir çıkar hesabına girmemeliydik, haklısınız, özür dileriz” gibi bir açıklama beklerken takipçilerini “anlamamakla” suçlayan bir “trip” yazısı koydular.

Onur-Air-Facebok-Yorumlar

Çok açık bir şey var. İsterse marka sonuna kadar haklı olsun, isterse müşteri/takipçi/kullanıcı anlamadan ve saldırır şekilde konuşuyor olsun, “Müşteri her zaman haklıdır”. Karşındaki kişinin haksız olduğunu “Anlamamışsın” “Sağ duyu sahibi değilsin” gibi ithamlarla anlatamazsın, anlatmamalısın.

Karşındaki topluluk ne derse desin, isterse “sizin açınızdan” haksız da görünse bu şekilde davranılmamalı. Çünkü o topluluğun seninle olmasını istiyorsun, sana maddi/manevi bir şeyler katmasını istiyorsun. Karşındakine bu kadar kötü davranırsan en yakının bile olsa yanında durmaya devam etmez…

Kategori: Topluluk Yönetimi ve İletişim

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.