İçeriğe geç →

Symbian Artık Özgür Değil!

Nokia’nın adımları, Symbian’ın geleceği, bir kaç ay öncesinin en çok konuşulan konularından biriydi. Nokia ile Microsoft arasında yapılan anlaşma sonrası ortalık karışmış, Symbian ve MeeGo’nun geleceğinin özgürlüğü tartışma konusu olmuştu.

Ortalık durulmuş ve bu konu az konuşulur hale gelmişken Nokia, sessiz sedasız bir açıklamayı İnternet sitelerine yerleştirdi. “Açık”, “Açık kaynak” gibi söylemlerin onlar için en anlama geldiğini ortaya koymak istemişler. Bundan sonra Symbian’ın kullanılabilmesi için ortaya koydukları koşullar, artık “açık” olmadıklarını ortaya koymuş oldu.

Şöyle bir durum da var, bu açıklamayla beraber kodları bir kez daha online ulaşılabilen bir yere koydular, ancak bu yaptıklarının açık kaynak ile bir alakası olmadığını da belittiler. (Japonya’daki müşterilerine minik bir yardım olarak görünebilir.)

Bundan böyle Symbian’ı kullanmak isteyenler, gerekli sözleşmeleri imzalar ve gerekli ücreti öderlerse “özgürce” kullanabilecekler. Yoksa uzaktan bakmaktan başka bir şey yapılamayacak. İşin özü, Symbian artık “açık kaynak” değil, “kullanılmaya açık”..

Ha bu arada, Symbian’ın hala özgürken yayınlanmış kodları SourceForge içerisinde hala mevcut, bunu da hatırlatmadan geçmeyeyim.

Kategori: Özgür Dünya

4 Yorum

  • Gizem B Gizem B

   Hızlı yazarken gözümden kaçmış 🙂

 1. HakaHakan Uygun HakaHakan Uygun

  nokia’ nın açıklama metnini okumadim ama yazdıklarından anladığım symbian’ nın “açık kaynak” olduğu. Kaynak kodların açık olması özgür olmasını gerektirmez 🙂

 2. Gizem B Gizem B

  Anladığım kadarıyla, en son açık kalmış sürümünün kodları açık sadece. Bundan sonraki yenilikler açılmayacak yani.
  Yani şimdiye kadar özgürdü ama bundan sonra açık kaynak bile olmayacak gibi gözüküyor.

  Hatta şey demişler, bu son açıkladığımız kodlar da uzak doğuda hala bu sistemi kullanan firmaların kullanıcılarına destek verebilmeleri için.

  Okuduğum bir haberde artık “open source” değil “open for business” diyordu, hoşuma gitti(tam çevirememiş olsam da)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir