İçeriğe geç →

PostCrossing

Hep yakınırız, zaman eski zaman değil diye. Eskiden ne güzel mektuplar yazar, bir de ucunu yakar, dört gözle postacıyı beklerdik, şimdi ise faturadan başka bir şey gelmiyor diye. İşte size çok güzel bir çözüm. Postcrossing!

Postcrossing, uluslararası bir posta servisi. Daha doğrusu kartpostal servisi. Öncelikle sisteme üye olup adresinizi giriyorsunuz. Sonra da size ilk başta sunulan 5 kişilik kontenjanın adreslerini alıp birer kart atıyorsun onlara. Veya çok istersen bir mektup yazabilirsin ama asıl amaç kartpostal. Sen bir ülkeye gönderiyorsun, sana bam başka bir noktadan geliyor. İstersen tabi karta kendi bilgilerini de yazıp iletişime geçebiliyorsun da.
İlk başta biraz panik yaptım aslında. Nasıl bir kart seçmeliyim, ne yazmalıyım, nasıl yazmalıyım.. Sonra işin doğallığına kendimi bırakıp içimden gelenleri yazmakla başladım. Zaten bir süre sonra ne yazılır nasıl yazılır kendiliğinden öğreniyorsunuz. Tabi bir de başka ülkelerden kart almanın verdiği güzel duygu var. İlginç yerler ve kişiler tanıyorsunuz.
Bu site sayesinde anladım ki bizde artık kartpostal devri bitmiş. Bulabildiklerim sadece turistler için yapılmış türkiye logolu olanları. Hani neredeyse askerler için olanlarından bile kalmamış. Bulabildiklerim de PTT’lerin çok yakınında bir kırtasiyede veya ben her şeyi satarım diyen kitapçılardaydı. Bulabildiklerim pek içime sinmese de elimden gelenin en iyisiydi. Bundan böyle eskicilere bakmam lazım sanırım bulabilmek için. Ayrıca insanlara bir kart göndermenin hiç de zor veya pahalı olmadığını gördüm. Yurt dışına sadece 80 kuruş. Bayramlarda veya özel günlerde sevdiklerinize basit bir sms yerine bir kart atmak daha cazip olmalı artık..

Kategori: Online

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.