İçeriğe geç →

Peki ya benim nefes alma özgürlüğüm?

Sigara içmeyen, hatta alerjisi olan bir insan olarak kapalı alanda sigara yasağını destekleyenlerden biriydim. Çünkü sigara içildiği için çoğu mekana giremez ya da erken kalkmak zorunda kalırdım.

Tamam, artık sigara içilmiyor kapalı alanda, ben de rahat ve uzun bir süre yemeğimi yiyebiliyor ya da sohbet edebiliyorum. Ama şimdi de yeni dertler ortaya çıktı.

Mesela, kapı önünde sigara içme zorunluluğu sebebiyle mekana giriş ve çıkış işkence oldu. Mekandan çıkar çıkmaz duman bulutu içine giriyorsunuz ve nefes almak imkansız oluyor.

Mekanda içilmiyor diye iki adım yolda içmek istiyorsun, tamam da bütün dumanı karşıdan gelenin suratına üflemek neden? Ha bir de otobüsün içine son nefesi üflemek var ama o her zaman sorundu, hiç girmiyorum..

Eskiden “Pardon ama rahatsız oluyorum, alerjim var” dediğimde özür dileyip söndürüyorlardı. Yasaktan sonra o kadar hassaslaştılar ve yasak psikolojisine girdiler ki, içilmemesini istediğimizde bir dövmedikleri kalıyor.. Örneğin taksiciler hemen indiriyor ya da seninle kavga ediyor. Üstelik taksilerde içmek zaten yasak.

Tamam, siz de hassassınız, belki bağımlısınız, ama sizin sigara içme özgürlüğünüz karşınızdakinin nefes alma özgürlüğünü ihlal ettiği noktada bitiyor…

Kategori: Blog

2 Yorum

  1. Zannımca sıkıntı, düzenlemelerin yarım yamalak olmasından kaynaklanıyor hep. Sigara içenleri de insan yerine koyup onlara da kapalı bir alanda sigara içebilecekleri ayrı bir bölüm açtırmayı akıl etselerdi; kapı önünde toplaşıp sigara içemezlerdi mesela…

    Taksiciyi herhangi bir kötü uygulamasından dolayı anında şikayet edebiliyorsunuz diye biliyorum, ama burası Türkiye olduğundan şikayeti işleme koyacak muhatap var mı o da muallak.

    Zamanında, sigara içenler yüzünden içeri girilmiyordu, şimdi biz insanları içeri almıyoruz. Bir ortasını tutturamıyoruz.

  2. Ben de yasağı destekliyorum ama şu sıcak günlerde bir mekana gittiğinizde dışarıda serin serin oturmak istediğinizde kesin sigara içen çıkıyor. İngiltere’de Heatrow Hava Limanı’ndaki gibi bir yöntem uygulansa diye düşünüyorum bazen ama insan faktörü beni korkutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.