İçeriğe geç →

Özgürlüğüne sahip çıkanlara öneriler!

Taksim Gezi parkı için günlerdir direniş sürüyorker polis de iyice sınırları aşmaya başladı. Sabaha karşı yapılan baskından sonra Taksim bir savaş alanına döndü ve hala da karşılıklı eylemler devam ediyor. Sadece İstanbul’da değil Türkiye’nin birçok şehrinde, hatta Amsterdam’da bile destek toplantıları yapılacakken Gezi’ye geleceklere bir kaç öneride bulunalım da direnişimiz en sağlam şekilde devam etsin:

* Mümkün mertebede internetinizi kapatın, şarj edicek yer bulmak imkansız gibi, malum akıllı dediğimiz telefonların şarjı çabuk bitiyor, en azından 3G’yi kapatın. Durumla ilgili Tweet atmak, fotoğraf ve video paylaşmak için hazırda dursunlar elbette.
* Marmara, Divan ve Inercontinental kaılarını açtı, içerideki prizleri kullanabilirsiniz.
* İkiye kesilmiş limonlarınız mutlaka hazırda olsun. Gazın etkisini almadan göz çevresi ve ağız-burun civarına sürerek gözenekleri bir nebze de olsa kapatın. Gazın etkisini çok hızlı azaltabildiğinden sonrasında bolca sürün, gözlerin içine sürmeden.
* Artık limon işe yaramıyor. Talcit/Renue ile suyu aynı oranda karıştırırsanız normal gaza, suyu değdirmeden sadece sirke kullanarak da yoğunlaştırılmış gaza karşı koyabilirsiniz. Bir kaç dakika yanmaya devam edip geçiyor.
* Gaz maskesi pahalı, toz maskeleri de işe yarıyor, bir kaç kat ameliyathane maskesi de olur, en olmadı yün atkı, eşarp vb yanınızda ve her an takılabilecek gibi olsun.
* Gözler için dalış maskeleri (Buğulanmasın diye içini tükürükle silip temiz suyla durulayın ve hiç dokunmadan takın, iğrenç bir şey değil!), en olmadı 2-3 liraya havuz gözlüğü de işe yarar.
* Havuz gözlüğü daha iyi ve pratik oluyormuş. İçini yine tükürüklerseniz buğulanmaz.
* Üzerinizdekiler rahat olsun. Gece serin olabiliyor ama gündüz çok sıcak. Koşmaya uygun ayakkabı olsun. Özellikle kadınlar el çantası vb değil elleri serbest bıraktıracak sırt çantası kullansalar iyi olur. Yandan asılan çantalar da koşarken bacağa çarparak rahatsızlık verebilir.
* Vücudunuzda açık yer kalmasın, yoğunlaştırılmış gaz çok kötü yakıyor. Bol ve her yerinizi kapatsın kıyafetiniz.
* Yanınıza çok fazla eşya almayın, taşıması kolay olsun. Otururken de çok fazla yayılmayın, ne zaman kalkıp kaçmanız gerekeceği belli olmuyor.
* Gaz bombası sıcak, ellemeyin, ayakla vurun.
* İnşaat eldiveni işe yarıyor.
* Gaz bombasından kaçınmak için bir öneri:

gaz-bombasina-karsi

* Evde gaz maskesi yapmayı düşünenlere de şöyle bir şey vereyim: http://www.instructables.com/id/DIY-Gas-Mask/?ALLSTEPS

Kategori: Blog

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir