İçeriğe geç →

OSM’de Neler Oluyor?

Bir süredir yazmayı planlıyorum, ama o kadar yoğunuz ki fırsat bulamıyordum. Bugün gelen bir e-posta ile yazma zamanımın geldiğini anladım. Çünkü OSM, yani OpenStreetMap kullanıcılarından yardım istiyormuş.

Özgürlükİçin’de de haberlerini yaptığımız OpenStreetMap, bir harita. Özgür yazılım ürünü olan bu proje, kullanıcıların destekleriyle sokak sokak şehirleri haritalandırmayı planlıyor. Türkiye’de çok yaygın olmasa da (gördüğüm kadarıyla sadece büyük şehirler çizilmiş) yurt dışında bir çok şehrin tamamının yapıldığı ve sürekli güncellendiği biliniyor.

Dün basına düşen bir habere göre, OSM kurucusu Steave COAST Microsoft tarafından Bing projesinde çalışmak için işe alınmış. Microsoft ayrıca, OSM projesine destek vereceğini de açıklamış. Zaten geçtiğimiz yaz aylarında Bing’e OSM katmanı ekleneceği duyurulmuştu. Şimdi daha büyük projeler düşünülüyor, ki COAST da bu projeleri yönetmesi için işe alınmış.

Bu gelişmeden sonra gelelim Türkiye’de neler olduğuna. OSM projesinin türkçe e-posta listesine atılan bir mesaj, kullanıcılarının desteğini istediklerini belirtiyor:

Merhabalar,

Web sayfaların halen çevirmen ihtiyacı var:

translatewiki.net üye olup siz de katılın…
http://translatewiki.net/wiki/Translating:OpenStreetMap

En önemlisi bunlar:

* http://translatewiki.net/w/i.php?title=Special:Translate&group=out-osm-site
* http://translatewiki.net/w/i.php?title=Special:Translate&group=out-osm-potlatch

Google ve Microsoft size yardımcı olacak 😉

Roman

Her ne kadar MS’in işin içine girmesini sevmesem de OSM desteklediğim ve elimden geldiğince katkı verdiğim bir proje. Eğer siz de ilgileniyorsanız ve bir şeyler yapmak istiyorsanız, en azından bir göz atabilirsiniz 😉 Ayrıca, translatewiki’ye üye olarak birçok özgür yazılım projesinin çevrilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kategori: Online

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir