İçeriğe geç →

LimeWire Pirate Edition!

Geçenlerde haberleri çıkmıştı; bir neslin hayatında büyük yer edinmiş paylaşım programı LimeWire, bir mahkemenin kararından sonra kapılarını kapatmıştı. Herkes üzüldü, güle güle dedi, üzüldü ama geçti gitti..

Bugün haber sitelerine yeni bir haber düştü. “LimeWire Pirate Edition” çıktı diyorlar. Ve bunu “korsan, kaçak, gizli bir yazılım grubu tarafından geliştirilmiş” diyorlar.. Ama haberi yapmadan biraz araştırma yapsalar, yaptıkları hatayı görecekler.

LimeWire “open source” yani açık kaynaklı bir yazılım. Yani kodlarının kullanılmasında herhangi bir sorun yok. Yani ortada korsan bir yazılım yok. Açık olan kodların, başkaları tarafından kullanılıp devam ettirilmesi var sadece. Ki bu da açık kaynaklı ve özgür yazılım ürünlerinin doğasında olan bir şey. Ayrıntılı bilgi isteyene buyrun programın lisansı: GPL

Tabi olayın bir de şu tarafı var. “LimeWire” isminin patenti, marka hakları vb (hukuki konularda çok konuşmayayım dimi 🙂 ) üretici firmaya ait. Yani ismi kullanmamaları gerekiyordu. Tüm olayda “kaçak” olan tek şey bu yani.

Neyse.. Kısa bir bakışla bunları bulabildim ben, başka bir bilgisi olan varsa yorumlara eklesin de düzelteyim :).

“Bu yazıdan ne ders çıktı?” sorusu: What is GPL? 🙂

Kategori: Online

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.