İçeriğe geç →

Hiç kariyer sitesinden iş buldunuz mu?

Bir süredir iş aradığıdan dolayı kariyer ve iş bulma sitelerini yakından inceleme fırsatım oldu. Ve üzülerek gördüm ki hiçbir işe yaramıyorlar!

Daha önce de iş ararken kullanmıştım ama o zaman ciddi ciddi iş aramadığımdan çok ilgilenmemiştim. Ama bu sefer iş acil olunca bu sitelerin hiçbir işe yaramadığını görebildim.

Öncelikle ilanı veren firmalar eleman bulmak için değil reklam yapmak için oradalar sanki. Verdikleri ilanı yıllık veriyorlar ve tek istekleri aramalarda gözükmek. Bu arada “günün birinde lazım olabilir” diye bir çok CV de ellerine geçiyor. Ama hiçbirine geri dönüş de yapmıyorlar çünkü eleman “aramıyorlar”.

Peki iş arayan biri masumca siteye girdiğinde ne oluyor? Sözde(!) binlerce ilan. Sanki istemediği kadar fırsat sunulmuş gibi. Oysa hiçbir şey yok ortada. Bir sürü ilana başvurursun ve beklersin cevap versinler diye. Firmasının duruşunu önemseyen birleri en çok size bir otomatik mesaj gönderirler başvurunuz ulaştı diye..

Kurunun yanında yaş da yanmasın

Geri dönüş olmuyor mu, küçük bir ihtimal de olsa oluyor, 1 yıl sonra! Çünkü yeni bir elemana o zaman ihtiyaç duyuyorlar ve eldeki birikmiş başvurulara göz atıyorlar. Ama siz iyi ihtimalle zaten iş bulmuş oluyorsunuz. Ve iki taraf için de sistem bir işe yaramamış oluyor..

Buna uymayan, ihtiyacı olunca ilan veren, size geri dönüş yapan firma yok mu? Var tabii, ama o kadar az ki, çok şanslı olmanız lazım.

Sonuç olarak iş arıyorsanız kariyer sitelerini boşverin, sosyal ağlara yüklenin, Facebook’tan çevresi sayesinde iş bulanların oranına çok şaşıracaksınız.

Kategori: Topluluk Yönetimi ve İletişim

Tek Yorum

  1. Doğru bir tespit. Evet, kurunun yanında yaş da yanmasın. Arada gerçekten iş arayan şirketler çıkıyor ama çoğunluk bu yazıda belirtildiği gibi.

    İlanların hemen hemen hepsi yalan. Asıl mesele CV toplamak. Daha sonra kendi çalışanlarına da o CV’lerle şantaj yapıyorlar. “Kuzu gibi olmazsanız sizi işten atarız. Bakın, sırada bekleyen işsiz çok” diyorlar. O sitelerden iş falan çıkmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.