İçeriğe geç →

Her kadının arkasında..

Klasikleşmiş laflardan biridir “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır.”. Bana sorarsanız doğru bir laftır da. Arkasında bir kadın olmadan kariyerinde yükselen erkekler yok mudur? Elbet vardır, ama hayatı düzenli değilse, akşamları “ev” yerine “yuva”sına gitmiyorsa, zor anlarında oyun konsolu ya da biraya sarılıyorsa, bu benim için başarı değildir.

Doğru mudur bilmem ama çok hoşuma giden bir hikaye okudum geçen gün. Başkan seçilmesinden beri sıradan hayatı özleyen Obama çifti sıradan bir restoranda yemek yemeye karar vermişler. Gizli servis her tarafı boşaltmış, güvenlik sağlanmış ve Obama çifti yemeklerini yemeğe başlamışlar. Restoranın sahibi Bayan Obama ile baş başa görüşmek istediğini iletmiş ve teklifi kabul edilip görüşmüşler. Masaya geri döndüğünde Başkan eşine ne konuştuklarını sormuş.

Restoranın sahibi Michelle Obama’nın eski sevgilisiymiş. Barack Obama eşine dönüp “Eğer onunla evlenseydin şimdi bu güzel restoranın sahibi olacaktın.” demiş. Eşi cevap vermiş: “Eğer onunla evlenseydim, şu anda Amerikan Başkanı o olacaktı.”.

Peki ya kadınlar?

Kadınlar hep “arkada” mı kalıyor? Tabi ki hayır. Başarılı bir çok kadın var etrafımızda ve sayıları gün geçtikçe artıyor. İşin doğrusu, her başarılı kadının arkasında da bir erkek vardır. Ama bu erkek iki türlü olabilir:

Birinci kategorideki erkek kadını ezen, aldatan, acı veren, onu zor durumda bırakan erkeklerdir. Eğer bu savaştan sağ çıkmayı başarırsa kadın, o erkeğin kendisini küçümsemesinin doğru olmadığını göstermek için çok savaşır ve yükselir.

Diğer kategorideki erkekler ise kadına destek veren, onun mutluluğu için elinden geleni yapan, gerekirse topluma karşı durabilen erkektir. Bu erkeklerin desteğini alan kadın çok daha güçlü bir şekilde savaşır ve yükselir.

Kadın ya da erkek fark etmez, kimse tek başına yükselemez, tek başına mutlu olamaz. Etrafınıza dikkatle bakın, kendinize hayat arkadaşı değil hayat “yoldaşı” bulun.

Kategori: Blog

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.