İçeriğe geç →

Derinlerden Gelen Yaşam

Hayatta yaşadığım en büyük zevklerden biri: Tüplü dalış.. Son 1.5 yılım yemeden içmeden para biriktirmeyle geçti. Ama bu zorlu biriktirme evresinden sonraki dalış turları bana yaşadığım tüm sıkıntıları unutturdu.

Bütün geceniz külüstür sayılabilecek bir arabada sarsıntıyla geçiyor. Doğru düzgün uyuyamıyorsunuz. Açlık da üzerine vuruyor tabi. Sabah saat 9da teknede olmanız gerektiğinden otele değil de direk tekneye yetişebiliyorsunuz. Dalış noktasına kadar sarsıntı, motordan gelen mazot kokuları ile birleşiyor. Eh bir de haliniz olmamasına rağmen 10larca kilo malzemeyi hazırlıyorsunuz, daracık kıyafetleri giyiyorsunuz, hele de yaz ise mevsim, o kıyafetlerle dalışa kadar pişiyorsunuz..Evet, gözünüze bir işkence gibi geliyor. Sonra tüm kıyafetti kuşanıp teknenin ucuna gidiyor, son kontrolleri de yaparak denize doğru bir adım atıyorsunuz..

Ve işte o an, suyla buluşma anı.. Buz gibi su kıyafetinizden içeri giriyor. Sıcaktan pişen tenin üzerini buz parçası gibi yalayarak geçiyor. Ve maskenizin önünde sizin yarattığınız kabarcıklar.. İşte bu ürperip kendine gelme anı, asıl önemli olan an. Çünkü o an hayattaki diğer her şeyi unutuyorsunuz. Sanki dünya bir anda duruyor, sadece siz ve baloncuklar kalıyor geriye.. Bütün yorgunluk da bir anda silinip gidiyor o an.

Sonrası ise asıl güzelliği. Yavaş yavaş suyun altında kaybolmaya başlıyorsunuz. Dünyanın bütün sesleri yok oluyor orada. Sadece ağzınızdaki regülatörden gelen nefes alma sesi, sonrasında çıkan bubble sesi.. Başka hiçbir gürültü ve ses yok..Engin bir maviliğin içine doğru yolculuk başlıyor.

Havada uçuyorsunuz. Üzerinizde de hiçbir yük yok. O kadar ki kendi ağırlığınızı bile hissetmiyorsunuz. Etrafınızdan balıklar geçiyor. Hatta gelip elinizden yemek yiyorlar. Bin bir çeşit yeni canlı, bitki, yapı..

Öyle bir dünya ki suyun altı, tüm sıkıntıları emen ve yok eder. Suyun üstünü unutursunuz. Ayrıca en güzel meditasyon yöntemidir de. Ölmeden önce mutlaka denenmesi gereken bir şey olduğuna emin olabilirsiniz.

Kategori: Blog

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.