İçeriğe geç →

Ben seni anlamıyor, sen yok yazılımcı olmak!

Müdür müdür müdür?
Müdür müdürmüdür?
Müdürmüdür müdür?

Yıllardır bir şekilde işe alım süreçlerine dahil olup birçok başvuru inceleme fırsatım oldu. Başvurulan işin özelliklerine göre diline ve imlasına belli oranlarda dikkat etsem de en çok canımı sıkan, yazılım geliştiren birinin imlasının göz kanatacak şekilde olması.

En temele dönmek gerekirse, dil dediğimiz şey aslında matematiktir gibidir. Belli kuralları, yapısı, formülleri vardır. “-mi” eki sonrasına geldiği kelimenin harflerine göre “-mı”, “-mü”, “-mu” olabilir mesela. Ya da “-de” ekini nasıl yazacağınız kurallara bağlanmıştır.

“3+2=5” ≅ “dahi anlamındaki de ayrı yazılır”

Dilin matematik gibi olduğunu kabul ettiysek sıra gelsin neden yazılımcıların metin yazımına bu kadar çok takıldığıma.

Sen daha kendi konuştuğun dili doğru yazamıyorsun, nasıl kod yazabilirsin ki?

“Yazılım dili” diye boşuna denmiyor sonuçta, onların hepsi bir “dil” çünkü. Kendi kelimeleri, grameri ve geliştirme olanakları olan bir dil. Temiz ve düzgün kod yazabilmek için onun kurallarını bilip ona göre yazmak gerekiyor.

E peki senin dilin de öyle değil mi? Hele ki doğduğundan beri konuştuğun dil bu. Artık bir noktada “Soru eki olan -mi”yi ayrı yazmayı öğrenmiş olman gerekmiyor mu? Ya da cümleye büyük harfle başlamayı, noktadan ve virgülden sonra boşluk bırakmayı?

Kendi dilini doğru yazamayan birinin temiz ve akıcı kod yazabileceğine inanmamak da çok doğru geliyor bu karşılaştırmayla. “Ama ben çok hızlı ve çalışır bir kod yazıyorum!” diye şu noktada şikayet edecek o kadar çok “eski yazılımcı” var ki, üzücü..

Bir dil bir insan, iki dil kaç insan?

Yazılım öğrenirken, hatta mümkünse öğrenmeye başlamadan önce kendi dilinizi çok iyi öğrenin. Önce bir onu deneyin, nasıl kompozisyon yazıyorsunuz ona bakın. Giriş-Gelişme-Sonuç akışını düzgün yapamıyorsanız kodun anlaşılabilirliğini nasıl sağlayacaksınız? Soru ekini ayrı yazmayı öğrenemiyorsanız kod yazarken etiketleri doğru yazacağınıza nasıl emin olabiliriz?

Üstelik olay sadece kendi dilin de değil, madem başka bir yazılım dilini çok iyi öğrenebildiğini iddia ediyorsun, başka bir yabancı dili de öğrenebiliyor olman lazım. Mesela zaten kendini geliştirmen ve orjinal kaynakları takip edebilmen için İngilizce biliyor olman lazım. İngiliz aksanıyla Shakespeare gibi yazı yaz demiyorum, iletişim kurabilecek kadar Türk aksanıyla öğren yeterli. Dil öğrenme yeteneğin olduğunu göster ki biz de senin kendini geliştirip yeni teknolojileri ve dilleri de öğrenebileceğini görelim.

12 yıldır yazılımcılarla çalışıyorum, doküman hazırlamayı seven ya bir tane görmüşümdür ya da iki. Tamam, kabul ediyorum, sevmiyorsunuz kod yazmak yerine yazı yazmayı. Ama ufak bir çabayla 4-5 tweet uzunluğunda yazılar yazmanız bile sizi kurtaracaktır, geliştirecektir.

Blog yazan yazılımcıyı sevin, koruyun, işe alın, havadan sudan yazsa bile!

Kategori: Genel

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir